Zástavní smlouvy
Zástavní smlouvy a Rejstřík zástav
Zástavní smlouva je jedním ze způsobů, jak lze zajistit pohledávku. Věřitel se tak dostává do výhodnějšího postavení, neboť v případě prodlení dlužníka se splněním dluhu se věřitel může uspokojit zpeněžením zástavy. Zástavou může být každá věc, s níž lze obchodovat (věc hmotná i nehmotná, movitá i nemovitá).
V případě, kdy je předmětem zástavy závod nebo jiná věc hromadná, nemovitá věc, která nepodléhá zápisu do katastru nemovitostí, nebo ujednají-li si to strany zástavní smlouvy, musí být zástavní smlouva sepsaná ve formě notářského zápisu a zástavní právo k takové věci pak vznikne až jeho zápisem do Rejstříku zástav. Rejstřík zástav vede v elektronické podobě Notářská komora České republiky a zápis zástavního práva na základě zástavní smlouvy do Rejstříku zástav zajistí notář, který zástavní smlouvu sepsal.
Výhodou zápisu do Rejstříku zástav je, že vázne-li na věci více zástavních práv, uspokojí se právo zástavního věřitele zapsané v Rejstříku zástav nebo ve veřejném seznamu podle pořadí zápisu přednostně před právem vzniklým jiným způsobem.
Rejstřík zástav slouží nejen k povinným zápisům zástavních práv, ale je možné v něm i vyhledávat. Kterýkoliv notář vydá každému na jeho žádost opis nebo výpis z Rejstříku zástav nebo potvrzení o tom, že v něm určitá věc není evidována jako zástava. Lze tak předejít riziku koupě zastavené věci. Taková opatrnost se může vyplatit zejména při koupi hodnotnější věci, například automobilu, závodu atd.
Podle občanského zákoníku lze do Rejstříku zástav také zapsat pouze zákaz zřízení zástavního práva k věci, aniž by k této věci muselo být zároveň zřízeno zástavní právo, zákaz zřízení dalšího zástavního práva k zástavě nebo budoucí zástavní právo.
Notář může rovněž sepsat smlouvu o zřízení zástavního práva k nemovitostem, které jsou evidované v katastru nemovitostí, katastrální úřad notářské zápisy přezkoumává zjednodušeným postupem. Zástavní právo i v tomto případě však vzniká jeho zápisem (vkladem) do katastru nemovitostí.
Odměna notáře
- Odměna notáře za sepis notářského zápisu je závislá na ceně zastavované věci a počítá se z této ceny procentuálně.
- Poplatek za zápis do Rejstříku zástav činí 200 Kč bez DPH.
Kontakt
Notářský úřad v Třebíči
Karlovo náměstí 55/44
674 01 Třebíč
Mobil: +420 721 838 142
Telefon: +420 568 843 365
Mail: michalek@michalek-notar.cz
Úřední hodiny:
Pondělí–Čtvrtek: 8:00–16:30 hod.
Pátek: 8:00–15:00 hod.
Kontakt
Městský úřad Jemnice
Husova 103
675 31 Jemnice
Mobil: +420 721 838 142
Mail: michalek@michalek-notar.cz
Úřední hodiny:
Každý sudý čtvrtek: 9:00–15 hod.